Jubileusz Macieja Syrka

Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5) zaprasza na wystawę jubileuszową Macieja Syrka, uznanego w kraju i za granicą krośnieńskiego artysty, o którym Jan Tulik pisze: „Wyobraźnia Macieja Syrka to żywioł, który owocuje eksplozją form wydobywanych z kamienia, drewna, z metalu – rozgrzanego metalu, który tylko on potrafi ujarzmić, w odpowiedniej sekundzie zalać lodowatą wodą, by wyrwać z płynnego żywiołu ten jedyny, niepowtarzalny i według niego najwłaściwszy kształt. Kształt wyrwany jednej chwili, o jakiej artysta decyduje”. Wystawę prac Maciej Syrka zatytułowana MOJEMU MIASTU obejrzeć można od 25 sierpnia do 21 września 2009 roku. Na wernisaż zapraszamy 27 sierpnia 2009 roku, o godz. 17.00.

Wystawa- Mojemu Miastu

Maciej Syrek, rocznik 1951. Studiował rzeźbiarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w roku 1975 obronił pracę dyplomową u prof. Antoniego Hajdeckiego. W latach 1975-89 pracował jako instruktor ds. plastyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Krośnie. Jego prace odnaleźć można w galeriach i zbiorach prywatnych na Wegrzech, Japonii, we Francji, w Niemczech, Kanadzie, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych… Specjalizuje się w rzeźbie w drewnie, łączy metal ze szkłem i kamieniem, zajmuje się szkłem i ceramiką a przede wszytkim lubuje się w brązie. Jest laureat Nagrody Prezydenta Miasta Krosna w 2007 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W maju 2009 otrzymał z rąk Prezydenta Republiki Węgierskiej László Sólyoma Złoty Krzyż Zasługi dla Republiki Węgierskiej. Często wspiera akcje charytatywne.

Maciej Syrek w swojej pracowni

Obecnie Maciej Syrek pracuje nad rzeźbą Chrystusa Błogosławiącego. Ponad dwumetrowy posąg zostanie odsłonięty jesienią w Hercegkút na Guzikowym Wzgórzu, nieopodal Sárospatak, jako ostatnia z piętnastu stacji krzyżowych. Projektantem kaplicy, na której stanie rzeźba Macieja Syrka jest Rostas Laszlo. O wykonanie posągu poprosił krośnieńskiego artystę Istvan Derco.

Bożena Paradysz

Red.

Foto: Łukasz Zajdel

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zobacz Urbana

Podczas Karpackich Klimatów, będzie można ...

Zamknij