Koniec wojny o lotnisko!

Aeroklub Polski który przez dwa lat blokował inwestycje zaplanowane przez miasto, zgodził się na przekazanie zarządu nad lotniskiem prezydentowi Krosna.

zlotniska

Wczoraj 25 listopada na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Infrastruktury Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Starostwie Powiatowym Prezydent Piotr Przytocki i przewodniczący Rady Miasta Stanisław Słyś  mówili o planach inwestycyjnych i sytuacji lotniska.

Miasto ma zagwarantowane ok 60 mln złotych z funduszy europejskich na inwestycje w obrębie lotniska. W planach jest budowa Ponadregionalnego Centrum Wyszkolenia Lotniczego oraz strefy inwestycyjnej przy lotnisku. Szkolenie które się obecnie odbywa na licencje sportową i turystyczną ma szansę rozwinięcia się i sięgnięcia po licencje zawodową. – powiedział Stanisław Słyś.

Niedługo nie będzię tej drogi. Niedługo nie będzie tej drogi

Na pewno na dobre zniknie z mapy droga idąca przez lotnisko w poprzek pasa wzlotów. Planowana budowa drogi tzw. „G” czyli obwodnicy miasta oraz dotychczasowe rozbudowy takich dróg jak ul. Witosa ma dać alternatywę dla i tak ciężkiej do pokonania drogi łączącej północno- zachodnią część Głowienki z Krosnem.

witosaul. Witosa

Ze względu na dotychczasową sytuację na lotnisku, kilku inwestorów nie zdecydowało się na współpracę w zakresie rozwoju krośnieńskiego lotniska. Wśród firm wymienia się takich potentatów lotniczych jak Goodrich, który zainwestuje najprawdopodobniej w Rzeszowie.  Inwestorzy nie lubią rozmawiać o bajkach, o nierzeczywistych projektach. Lubią oprzeć się o konkrety, o konkretne i realne możliwości inwestowania. My musimy mieć atrybuty w postaci rzeczywistych walorów a więc terenów przygotowanych pod inwestycje. Już, teraz, nie za jakiś czas. To znaczy, że inwestor który się interesuje Krosnem i chce tutaj  zostawić pieniądze, stworzyć miejsca pracy i warunki do rozwoju własnego przedsięwzięcia musi mieć zagwarantowane realne możliwości rozwojowe i wsparcie samorządu lokalnego.  Jeśli tego wparcia nie ma a my opowiadamy ciągle o hipotezach, planach nierealnych mrzonkach, będziemy dalej mówiąc krótko zaściankiem Polski. – powiedział Piotr Przytocki.

Tymczasem na lotnisku w Łężanach prywatny inwestor buduje pas startowy. Prace są mocno zaawansowane. Budowany pas ma swój początek niedaleko drogi krajowej nr 9. Kończy się ok. 300 m od  niestrzeżonego przejazdu kolejowego na ul. gen Sikorskiego (tzw. Łężańska).

lotnisko-lezany-chaldy

lotnisko-lezany

Na pytanie czy będzie to kolidowało z lotniskiem w Krośnie Piotr Przytocki odpowiada – Myślę, że to tylko uatrakcyjni nasze dwa miejsca do latania, podnoszenia kwalifikacji, uprawiania lotnictwa… na pewno da się wszytko tak zorganizować aby te dwa lotniska mogły ze sobą współegzystować.

red.

6 Thoughts to “Koniec wojny o lotnisko!”

 1. brawo!!!!!!!!!!!!!!!!!! wreszcie

 2. X-54

  …i tylko kilku krzykaczy i emerytów się wylansowało na obrońców lotniska…

 3. ted

  X-54 , czy nie zauważyłeś , że to są teraz obrońcy Szpitala ?
  Chory Kraj !!!

 4. krosniak

  Co wy wiecie o zabijaniu?

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pasażerki: Amfa i Marysia

Kilkadziesiąt gramów narkotyków miał przy sobie nastolatek, zatrzymany wczoraj przez Straż Graniczną w Przybówce. Przekazany Policji mężczyzna, przebywa aktualnie w...

Zamknij