Krótka prognoza na jesienne wybory samorządowe.

Czy wybory samorządowe, które odbędą się jesienią 2010 roku wprowadzą jakieś zmiany w składzie dzisiejszych organów władzy samorządowej w Krośnie?

Piotr Przytocki przyszywa guzik

Przez ostatnie cztery lata nie udało się żadnej sile politycznej lub prywatnej osobie stworzyć chociażby namiastki zagrożenia dla obecnego Prezydenta Piotra Przytockiego. Styl jego prezydentury, którą sprawuje od dwóch kadencji wydaje się dobrze znany. Piotr Przytocki stara się nadać swojej działalności wyważony, spokojny, unikający konfliktów ton. Być może nie wszystkim podoba się charakterystyczne postępowanie Prezydenta, cechujące się unikaniem sytuacji mogących w znaczny sposób spolaryzować jego zwolenników i przeciwników, jednakże  Piotr Przytocki wydaje się być na dzień dzisiejszy stuprocentowym kandydatem do objęcia funkcji Prezydenta na trzecia kadencję.

Oczywiście ostatnie lata pokazały, że nie sposób uniknąć kontrowersyjnych decyzji, które wywołały niespotykaną wcześniej w Krośnie debatę publiczną oraz głośne protesty – jak chociażby sprawa krośnieńskiego lotniska. Prawdopodobny błąd Prezydenta Przytockiego polegał tutaj głównie na niezbyt obszernych próbach wyjaśnienia mieszkańcom Krosna sytuacji związanej z zaistniałym problemem. Do dnia dzisiejszego wielu krośnian zastanawia co było powodem zamknięcia lotniska, ponieważ oficjalne informacje podane na ten temat mogły być dla nich zbyt niejasne. Odpowiedzią na to pytanie jest również fakt, iż Piotr Przytocki unikał do niedawna zbyt częstego pokazywania się w mediach oraz dawał zdecydowanie za mało konkretnego przekazu w wystąpieniach publicznych. Biorąc pod uwagę dzisiejszy pęd społeczeństwa ku zdobyciu jak najszybciej jak największej ilości informacji, było to postępowaniem nieco nie na czasie.

Podczas kampanii wyborczej możemy spodziewać się zwiększonej niż kilka lat wcześniej aktywności przeciwników Piotra Przytockiego, jednakże wystawienie przez nich kandydata mogącego zawalczyć o prezydenturę Krosna wydaje się w mojej opinii nierealne.

Zupełnie inaczej może wyglądać natomiast walka o miejsca w Radzie Miasta. Wydaje się oczywiste, iż osoby sprawujące dzisiaj funkcje radnych zdecydują się o kandydowaniu na następną kadencję. Jak dotychczas bywało, aktywizacja kampanii wyborczych poszczególnych osób nastąpi w głównej mierze w okresie wakacyjnym, podczas wydarzeń kulturalnych mających miejsce w Krośnie ale prawdziwa walka zacznie się we wrześniu.
Rada Miasta Krosna składa się na dziś z 21 osób, o których wiemy, że są i nic więcej. Oprócz kilku wyróżniających się na tym tle osób, krośnieńscy Radni pozostają przez ostatnią kadencję w ich cieniu. Zbliżające się wybory zmuszą większość członków Rady Miasta do wzmożonej aktywności i ukazania swoich osiągnięć w bieżącej kadencji, jednakże wydaje się, iż będzie to dla nich – po okresie nieobecności w życiu publicznym – dość trudne zadanie. Oczywiście każdy z dzisiejszych radnych ma swój tzw. „żelazny elektorat”, który odda na nich swoje głosy chociażby z racji znajomości czy z przyzwyczajenia. Zauważyć natomiast trzeba, iż w ostatnich latach uaktywnił się spory procent najmłodszych uprawnionych do głosowania wyborców, którzy także chcą decydować o składzie władz samorządowych. Właśnie głosy młodszej części mieszkańców Krosna mogą teraz odmienić i być może odmłodzić skład Rady Miasta.

Poszczególne komitety wyborcze idąc za przykładem znakomitego posunięcia Samorządnego Krosna, które w ostatnich wyborach wystawiło niemalże w ostatniej chwili swoją przybudówkę Młodzi i Samorządni (w której miałem przyjemność być również kandydatem) powinny wystawić w zbliżających się  wyborach kandydatów młodych i aktywnych, na których będą mogli oddać swoje głosy pomijani w dotychczasowych kalkulacjach przedwyborczych mieszkańcy Krosna. Posunięcie takie, ma również swój inny strategiczny cel – odebranie ważnych głosów przeciwnikom i gwałtowne zmniejszenie ich szans na zwycięstwo a poprzez to uzyskanie niezbędnej większości w Radzie Miasta.

Ostatnie wybory pokazały, że takie działania mogą przynieść realne zyski i korzyści. Bardzo prawdopodobne jest zatem, iż w kolejnych wyborach na takie kroki zdecydują się pozostałe komitety wyborcze, ponieważ ich członkowie musieli już wysnuć odpowiednie wnioski z poprzednich lat.

Można rzec więc jedno – jesień tego roku zapowiada się w Krośnie bardzo ciekawie.

Wojciech M. Kozub

102 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. Nocnik napisał(a):

    PiS ma problem. Kogo by nie wystawili to wiadomo, że polegnie. Teraz pytanie: Kogo PiS poświęci na niechlubną porażkę?

  2. Konrad napisał(a):

    Dawno takich bredni nie czytałem :)

Komentuj


Przeczytaj poprzedni wpis:
Remonty w zderzeniu z rzeczywistością

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z faktu, że zima tego roku podziałała wyjątkowo destrukcyjnie na nasze drogi. Większość użytkowników szos...

Zamknij