In Vitro
Autor: Redakcja pon, 18 Paź 2010 12:00 | Kategorie: BLOG, NAJCIEKAWSZE, Przemek Polański | Dyskusja : 125 komentarzy do In Vitro

In Vitro- Jak czytamy w rozmaitych „przewodnikach”, in vitro, to określenie badań i zabiegów biologicznych, przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem. Zapłodnienie In Vitro (in vitro fertilisation) jest metodą zapłodnienia polegającą na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Zwykle na zabieg in vitro decydują się pary, które pomimo starań nie mogą mieć potomstwa. Podług badań WHO (World Health Organization- Światowa Organizacja Zdrowia) problem niepłodności dotyczy około 15-20% wszystkich par starających się o dziecko , w związku z czym została ona uznana za chorobę społeczną. Zjawisko niepłodności dotyczy mężczyzn i kobiet. Na blogu „Invimed” Agnieszka Roszkowska pisze następująco- Najnowsze badania i dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że niepłodność spowodowana czynnikiem męskim stanowi obecnie ok. 40 proc diagnozowanych przypadków niepłodności, a zdaniem niektórych specjalistów, są to i tak szacunki zaniżone. W poszczególnych parach przyczyna niepłodności może leżeć tylko po stronie kobiety, tylko po stronie mężczyzny albo po obu naraz – co zdarza się nie tak rzadko. A zatem mężczyźni „odpowiadają” za trudności z pojawieniem się na świecie potomka równie często jak kobiety.[…] Niepłodność to choroba, którą wywołać może bardzo wiele czynników. W przypadku mężczyzn są to najczęściej słabe parametry nasienia: całkowity brak lub mała liczba plemników, plemniki mało ruchliwe, niezdolne do zapłodnienia. Po stronie kobiet natomiast lista przyczyn medycznych jest bardzo długa, są na niej m.in.: zaburzenia hormonalne, zaburzenia owulacji, niedrożne jajowody, endometrioza i związane z nią torbiele jajników, przebyte choroby zapalne miednicy i zrosty pooperacyjne, wady anatomiczne, anomalie śluzu szyjki macicy.

W Internecie Polskim i zagranicznym gęsto jest od wypowiedzi ludzi tj. Poznaliśmy się ponad 10 lat temu. Najpierw nauka, praca, ślub. A dopiero potem dzieci. Lecz pierwsze 2 miesiące prób i nic. Pojechałam do lekarza, by sprawdził stan mojego zdrowia. Ogólnie wszystko dobrze[…] Nigdy nie stosowaliśmy żadnych środków antykoncepcyjnych. Po 4 latach zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego dziecko jeszcze się nie pojawiło?[…] Pierwsze porady w stylu – “musicie się odstresować i nie myśleć o tym” doprowadzały mnie do szału. Nie mieliśmy chyba na początku również szczęścia do lekarzy, ponieważ żaden nie widział problemu, a i mój organizm w tym czasie postanowił się buntować i wtedy, kiedy miałam mieć kolejne badanie nie zachowywał się tak jak powinien.

Ad rem. Poruszam temat In Vitro, bo zaciekawiło mnie ostatnio kilka wypowiedzi. W sobotę dla PAP- u przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych abp Henryk Hoser następująco wypowiedział się o posłach popierających In Vitro – Jeżeli są świadomi tego co robią i chcą, by taka sytuacja zaistniała, jeżeli nie działają w kierunku ograniczenia szkodliwości takiej ustawy, to moim zdaniem automatycznie są poza wspólnotą[…]Uzyskanie dziecka za pomocą tej metody powoduje w sposób nieunikniony śmierć wielu innych embrionów poprzez zamrażanie nadliczbowych, selekcję słabych i silnych, to jest niedopuszczalne. Nie można kosztem życia wielu innych dzieci uzyskiwać poczęcia. Trzeba w tym miejscu dodać, że prawie wszystkie religie akceptują techniki rozrodu wspomaganego jako metody leczenia niepłodności oprócz Kościoła Katolickiego. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium Vitae pisał w ten sposób- [Techniki In Vitro-przypis PP] Są one nie do przyjęcia z punktu widzenia moralnego, ponieważ oddzielają prokreację od prawdziwie ludzkiego kontekstu aktu małżeńskiego. (…) w wielu przypadkach wytwarza się większą liczbę embrionów niż to jest konieczne dla przeniesienia któregoś z nich do łona matki, a następnie te tak zwane „embriony nadliczbowe” są zabijane lub wykorzystywane w badaniach naukowych, które mają rzekomo służyć postępowi nauki i medycyny, a w rzeczywistości redukują życie ludzkie jedynie do roli „materiału biologicznego”, którym można swobodnie dysponować.

Z kolei posłanka PiS Joanna Kluzik- Rostkowska stwierdziła, że metoda In Vitro powinna być ostatnią deską ratunku, dla niepłodnych par- Nie mam nic przeciwko temu, że Kościół w jaskrawy sposób przedstawia swoje stanowisko […]Chciałabym, aby ta procedura [refundowanie In Vitro ze strony Państwa- PP] była dostępna i żeby o tym, czy się po nią sięgnie, nie decydowała zasobność portfela. Poseł Parlamentu Europejskiego- członek SLD Marek Siwiec bardzo negatywnie ocenił wypowiedź abpa Hosera- Kościół wszedł w ślepą uliczkę. Jestem zażenowany nie tylko ze względu na osobę hierarchy kościelnego, ale przede wszystkim ze względu wrażliwy obszar– mówił Siwiec. W poniedziałkowym liście arcybiskupa Józefa Michalika, biskupa Kazimierza Górnego i abp. Hosera do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i przedstawicieli klubów parlamentarnych o ekskomunice nie ma już ani słowa. List biskupów dostępny w całości na portalu onet.pl. Czytaj TUTAJ i TUTAJ

Wiemy co powiedział abp Hoser, posłanka PiS i eurodeputowany. O In Vitro jest głośno od jakiegoś czasu. Jedni uważają, że to w miarę skuteczny sposób na to aby para nareszcie doczekała się dzieci, inni traktują ją jak ostatnią deskę ratunku a jeszcze inni jako niemoralną i złą metodę. Zjawisko niepłodności dotyczy ok. 15- 20% par starających się o dziecko i szukających pomocy. Brak potomstwa to dla wielu wielka tragedia życiowa. A jak Wy sądzicie? Czy In Vitro powinno być refundowane i w pełni dostępne? Czy pewne kręgi, organizacje, posłowie i tzw. autorytety moralne powinny decydować o In Vitro?

cdn

“Przyglądam się rzeczywistości ale nie emocjonują mnie polityczne, kościelne i moralne rozgrywki. Jednocześnie do wyborów chadzam regularnie i z jakimkolwiek anarchizmem mam tyle wspólnego, co prosię z telefonem satelitarnym. Nie naśladuję Kisielewskiego i Jego „Abecadła…” ani tym bardziej „Alfabetu” J. M. Rokity. Bawi mnie żonglerka słowna i przysłowiowy „kij w mrowisku”. Nie interesuje mnie „kiedyś”, interesuje mnie „tu i teraz” i patrzenie w przyszłość. Nie zamierzam robić sobie promocji własnej „niezbyt sympatycznej gęby” i nie kandyduję do jakiegokolwiek publicznego urzędu. O sobie tyle. „Koń jaki jest każdy widzi”, kierując się zdaniem z pierwszej polskiej encyklopedii Chmielowskiego. Alfabet będzie nieuporządkowany a doborem haseł kieruję się tylko podług własnego „widzimisię”. W felietonach występuję jako osoba prywatna i wszelkie aluzje do serwisu będą chybione, nieuzasadnione i z pewnością wywołają u mnie paroksyzm śmiechu. Zapraszam do lektury i dyskusji.”

Przemek Polański

pp@neon.info.pl

125 komentarzy
Wyraź swoją opinię
 1. Dreptak napisał(a):

  śmieszny jesteś

 2. kacper napisał(a):

  Ha, ha, ha!
  Kogo zdemaskowałeś? Przemka? To jest NORMALNY facet. Chce być antyaborcjonistą? Będzie antyaborcjonistą! Chce być antyklerykałem? Będzie antyklerykałem!
  Przepraszam, ale g…o ci do tego kim jest Przemysław Polański. Jest współwłaścicielem portalu. I tyle:(
  A jakie są Jego poglądy? Tobie hahahahaha cały kij w oko :) PP jest PP!!!!
  PP nie opuści tego portalu, bo to jest JEGO portal!!!! Ty opuścisz ten portal, bo cię obrażą.

 3. Dreptak napisał(a):

  Zastanawia mnie jak można zdemaskować kogoś z tajemnicy, która nigdy tajemnicą nie była. To że Przemek to ateista wszyscy zawsze wiedzieli. Komuś się mózg zLACHOwał.

 4. hahaha napisał(a):

  porażka

 5. Dreptak napisał(a):

  A dlaczego porażka?

 6. Dreptak napisał(a):

  Ateizm był karany w starożytnym Rzymie, ale Rzym upadł

 7. hahaha napisał(a):

  Można porównywać in vitro do kary śmierci, bo chodzi o życie ludzkie. Przy in vitro trzeba zniszczyć, zamrozić, unicestwić kilka zarodków. Dziś wszyscy naukowcy, podkreślam wszyscy, nie kwestionują faktu, że przy poczęciu zaczyna się życie, Trzeba być tumanem żeby tego nie wiedzieć

 8. hahaha napisał(a):

  W starożytnym Rzymie chrześcijanie byli prześladowani dreptaku

 9. krzyś napisał(a):

  Śmierć kilku zarodków aby powstało nowe, pełne życie. To istotnie jest dylemat. ale niektóre małżeństwa chcą mieć możliwosć wyboru. Sprawa ich sumienia!

 10. lachy napisał(a):

  Zabicie człowieka to też jest sprawa sumienia. Czy pzowolić prawnie na coś takiego jest normalne?

 11. krzyś napisał(a):

  alez oczywiscie np kara smierci:) Poza tym zarodek jest niewątpliwe poczatkiem życia ale osobowośc prawną człowiek nabywa jezeli urodzi sie zywy.
  Dlatego in vitro i aborcja będą zawsze wywolywaly spór

 12. Dreptak napisał(a):

  @hahaha, w starożytnym Rzymie byli karani Żydzi, chrześcijan Rzymianie nie rozróżniali pośród diaspory żydowskiej, a karani byli właśnie za ateizm, czyli za to, że nie chcieli oddawać czci państwowym Bogom. później syluacja się odmieniła, gdy chrześcijaństwo stalo się religią państwową. Ażeby nadal nie mylić chrzścijan z judaistami cesarz zakazał czczenia dnia ostatniego czyli soboty a wprowadził świętą niedzielę. Wtedy zaczęły się prześladowania Żydów.

  @lachy – zamrożenie zarodka nie jest zabiciem, po jakimś czasie zostaje on użyty do następnego zapłodnienia. W kolejce czekają pary które chcą zaadoptować embrony i urodzić dzięki nim dzieci. W Polsce nie niszczy się zarodków. Chętnych jest więcej niż zarodków.

 13. Dreptak napisał(a):

  W normalnym cyklu ginie więcej zarodków niż przy in vitro. poronienia samoistne to wręcz plaga, módl się za te poronione dzieci Lachy.

 14. Ciemnota i Dewocja napisał(a):

  Ciemność widzę. Lachy jak cie czytam to nie tyle mi się nóż w kieszeni otwiera co szukam w pamięci adresu psychiatry dla ciebie. Hahaha ciesz się, bo za szykanowanie kogokolwiek z powodu wyznania lub nie po prostu czeka sąd. Ciemność widzę, dziecinada we wpisach prawie wszystkich. Pius X uznał tango za występne i wulgarne. Niedawno UNESCO wpsiało na swoją listę tango jako dziedzictwo ludzkości. Kościół niech jednak zosatnie w swoich murach bo tam jest dla niego katedra do wypowiadania myśli i sądów.

 15. woytasek1 napisał(a):

  Pan Bóg widzi i nie grzmi… Od trzech miesięcy do trzech lat – pójdzie do więzienia ten – kto ZOSTANIE ZŁAPANY NA METODZIE IN VITRO… PIS ma taki projekt – (podyktowany zresztą przez biskupów ) w naszym świeckim (hehehe) Państwie. Kara ekskomuniki dla posłów którzy zagłosują „za” in vitro !!! … bo sami wyłączą się ze wspólnoty Kościoła ;-) ;-) Posłowie są na sznurku czarnych katabasów – to wiadomo od dawna… ale żeby teraz aż szantażem…??? Panie Boże zagrzmij !!!

 16. buk napisał(a):

  grzmie

 17. aneksalexis napisał(a):

  Karolina Woolf niedawno skończyła 21 lat. Urodziła się metodą invitro. Jej rodzice starali się o dziecko 13 lat. Jako urodzona tą metodą nie mogła przyjąć chrztu bo kościół nie akceptuje dzieci urodzonych w wyniku invitro. Karolina rozmawiała z posłami pracującymi na ustawą, także z posłem Piechą, który powiedział Karolnie, że przez to że ona żyje kilka dzieci umarło.

 18. Ojciec Wirgiliusz napisał(a):

  Ludzie! Opamiętajcie się, rydwany apokalipsy są w drodze, tylko szybka intronizacja Chrystusa jest w stanie je zatrzymać. Ojciec Dyrektor na Prymasa,

 19. aneksalexis napisał(a):

  chory jesteś człowieku, bardzo chory

 20. Baca syn Juhasa napisał(a):

  vitro, to był band, porzondna kapela, lubieli chłopy sie napić, ino tyn Mincberger to ich batutom loł jak na kacu przyszli.

 21. pulsator napisał(a):

  Czarno to widzę, posłowie zastraszeni, będziemy się cofali.

 22. Malina napisał(a):

  Znalazłam wykaz ekskomunik, jakoś dopatrzeć się nie mogę jakim sposobem poseł-katolik mógłby zostać ekskomunikowany z powodu głosowania za przyjęciem ustawy o In Vitro.

  WYKAZ EKSKOMUNIK LATAE SENTENTIAE (*)
  I. Ekskomunice zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej specialissimo modo podlega:
  1) kto znieważa postacie eucharystyczne, kan. 2320.
  2) kto czynnie znieważa papieża, kan. 2343 § 1.
  3) kapłan rozgrzeszający wspólnika w grzechu nieczystym, kan. 2367.
  4) spowiednik ośmielający się naruszyć bezpośrednio tajem­nicę spowiedzi, kan. 2369.
  5) konsekrator i współkonsekratorzy oraz konsekrowany w razie udzielenia względnie przyjęcia sakry biskupiej bez prowizji papieskiej, C. Off., 9 IV 1951.
  6) kto dopuszcza się przestępstwa przy wyborze papieża, kan. 2330.
  II. Ekskomunice zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej speciali modo podlega:
  1) odstępca od wiary, heretyk i schizmatyk, kan. 2314.
  2) a) kto wydaje książki apostatów, heretyków lub schizmatyków, b) kto broni książek apostatów, heretyków lub schizmatyków, albo książek zabronionych imiennie przez pa­pieża, c) kto świadomie czyta lub przechowuje książki wymienione pod b), kan. 2318 § 1. 3) kto naucza młodzież zasad niezgodnych z wiarą i moralnością chrześcijańską, C. Off., 28 VII 1950.
  4) kto nie będąc kapłanem, udaje odprawianie mszy św. lub słuchanie spowiedzi, kan. 2322.
  5) kto knuje przeciwko prawowitej władzy kościelnej lub w knowaniu bierze udział, C. Conc., 29 VI 1950.
  6) kto od papieża apeluje do soboru powszechnego, kan. 2332.
  7) kto stwarza przeszkody listom i dekretom papieża, kan. 2333.
  8) kto wydaje ustawy przeciw wolności lub prawom Kościoła albo stawia przeszkody wykonywaniu jurysdykcji kościel­nej, uciekając się w tym celu do władzy świeckiej, kan. 2334.
  9) kto świadomie pozywa przed sąd świecki kardynała, legata papieskiego, wyższego urzędnika kurii rzymskiej lub własnego ordynariusza, kan. 2341.
  10) kto czynnie znieważa kardynała, legata papieskiego, patriarchę, arcybiskupa lub biskupa, kan. 2343 §§ 2 i 3.
  11) kto uzurpuje dobra lub prawa Kościoła rzymskiego, kan. 2345.
  12) kto fałszuje pisma Stolicy Apostolskiej lub świadomie się nimi posługuje, kan. 2360.
  13) kto robi fałszywe doniesienie do władzy kościelnej na spowiednika o solicytację, kan. 2363.
  14) duchowni, zakonnicy, członkowie stowarzyszeń bez ślubów publicznych i instytutów świeckich, którzy uprawiają handel lub kupiectwo, kan. 2380, C. Conc., 22 III 1950.
  15) kto bezprawnie obejmuje w posiadanie lub zatrzymuje urząd, beneficjum lub godność kościelną, C. Conc., 29 VI 1950, kan. 2394.
  III. Ekskomunice zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej simpliciter podlega:
  1) kto zarobkuje odpustami, kan. 2327.
  2) kto zapisuje się do sekty masońskiej lub jej podobnych sekt, kan. 2335.
  3) kto świadomie bez upoważnienia udziela rozgrzesze­nia z ekskomuniki zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej specialissimo lub speciali modo, kan. 2338 § 1.
  4) a) kto udziela pomocy ekskomunikowanemu nietolerowanemu w przestępstwie, za które jest ekskomunikowany; b) kto świadomie uczestniczy w funkcjach duchow­nych nietolerowanych, kan. 2338 § 2.
  5) kto świadomie pozywa przed sąd świecki biskupa, prałata udzielnego lub najwyższego przełożonego zakon­nego, kan. 2341.
  6) a) kto narusza klauzurę zakonników o ślubach uroczy­stych; b) kto narusza klauzurę mniszek; c) mniszki, bez­prawnie wychodzące poza klauzurę, kan. 2342.
  7) kto świadomie uzurpuje dobra kościelne, kan. 2346.
  8) kto się pojedynkuje i wszyscy wspólnicy, kan. 2351.
  9) duchowny wyższych święceń lub zakonnik czy zakonnica o ślubach uroczystych oraz ten, kto z takim duchownym lub zakonnikiem czy z taką zakonnicą ośmiela się zawrzeć związek małżeński, kan. 2388 § 1.
  10) kto dopuszcza się symonii w urzędach, beneficjach lub godnościach kościelnych, kan. 2392.
  11) kto wykrada lub fałszuje dokumenty kurii biskupiej, kan. 2405.
  IV. Ekskomunice zastrzeżonej ordynariuszowi podlega:
  1) kto zawiera związek małżeński wobec ministra akatolic­kiego, kan. 2319 § 1 n. 1.
  2) kto zawiera małżeństwo z umową, że dzieci będą wycho­wywane poza Kościołem katolickim, kan. 2319 § 1 n. 2.
  3) kto świadomie daje dzieci swoje chrzcić przez mini­stra akatolickiego, kan. 2319 § 1 n. 3.
  4) kto świadomie dzieci wychowuje w religii akato­lickiej, kan. 2319 § 1 n. 4.
  5) kto wyrabia lub świadomie sprzedaje, rozdaje lub wystawia ku czci publicznej fałszywe relikwie, kan. 2326.
  6) kto czynnie znieważa duchownych lub zakonników, kan. 2343 § 4.
  7) kto spędza płód, kan. 2350 § 1.
  8) kto dopuszcza się apostazji od zakonu, kan. 2385.
  9) zakonnik lub zakonnica o ślubach zwykłych wieczystych oraz kto z takim zakonnikiem lub z taką zakonnicą ośmiela się zawrzeć związek małżeński, kan. 2388 § 2.
  V. Ekskomunice nikomu niezastrzeżonej podlega:
  1) kto bez pozwolenia wydaje księgi Pisma św. lub adnotacje czy komentarze do nich, kan. 2318 § 2.
  2) kto ośmiela się wymusić pogrzeb kościelny dla tych, którym z prawa się nie należy, kan. 2339.
  3) kto świadomie pomija pozwolenie Stolicy Apostol­skiej przy alienacji dóbr kościelnych, kan. 2347 n. 3.
  4) kto zmusza kogoś do przyjęcia stanu duchownego lub zakonnego, kan. 2352.
  5) kto świadomie zaniedbuje doniesienia o solicytacji, kan. 2368 § 2.

 23. japończyk napisał(a):

  Na siłę musimy być europejscy. Nie może być coś nasze. wszyscy się chwalą jak to ta metoda laury zbiera.Człowieku lisi alfabet, czytając ci jak ciebie to odnoszę wrażenie a jak aspołeczny.b jak baran. c jak ciemniak.d jak …pewno mój wpis skasują

 24. Malina napisał(a):

  Japończyku, nie musimy być europejscy, możemy wzorem Talibów ścinać głowy tym, którzy się nie podporządkują jedynie słusznej doktrynie, albo przybyszom, tak jak Śp.Piotra Stańczyka.

 25. kacper napisał(a):

  Przestraszyli się nasi posłowie ekskomuniki…. Mieliśmy szansę zostać państwem świeckim. Przegapimy to tak samo jak kiedyś przegapiliśmy inną szansę na faktyczny rozdział państwa od kościoła. Zaczynam się wstydzić….

Komentuj


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kłusował z bronią własnej produkcji

Policja zatrzymali mężczyznę, który posługując się własnoręcznie wykonaną bronią kłusował w okolicy Dukli. Zatrzymany przyznał się, że ustrzelił z niej...

Zamknij