Miasto na emigracji

Gdzie nie spojrzę, widzę hasła o remontach dróg, chodników itp. powtarzane niczym mantrę i stanowiące podporę programów komitetów i partii. Ktoś chyba zapomniał, że powyższe zadanie jest ustawowym obowiązkiem każdego miasta czy gminy a podpieranie się nim w kampanii wyborczej jest zwykłym laniem wody. Polecam kandydatom na radnych szczegółowe zapoznanie się z art. 7 ust. 1 Ustawy o Samorządzie Gminnym.

Stawiam dziś umyślnie przesadzone ale bardzo ważne pytanie – po co w Krośnie nowe chodniki i ulice, jeżeli za kilka lat nie będzie komu po nich chodzić i jeździć? Miasto się wyludnia, głównie z młodych, energicznych ludzi, którzy chcą pracować i godnie żyć. Trzeba znaleźć korek i zatkać tą falę wylewającą się z Krosna po całej Polsce i Europie. Trzeba rozpocząć działania, mające na celu ustabilizowanie sytuacji na krośnieńskim rynku pracy. Za chwil kilka swój rynek pracy otwierają Niemcy. Ja pamiętam co działo się kilka lat temu, kiedy zaistniała możliwość wyjazdu do pracy w Anglii. W ciągu paru miesięcy z Krosna wyjechało i osiadło w Anglii i Szkocji większość z olbrzymiej grupy moich przyjaciół i znajomych.

Chyba w każdej krośnieńskiej rodzinie znajduje się osoba, która podjęła decyzję o wyjeździe do pracy za granicę. Ci ludzie nadal tam mieszkają i coraz trudniej jest im wrócić do kraju. A przecież po kilu latach stali się z pewnością fachowcami w swoich dziedzinach – głównie hotelarstwo, branża gastronomiczna, budowlana i handlowa. Należy zastanowić się jak Krosno może w niedalekiej przyszłości wykorzystać umiejętności tych ludzi, jak zachęcić i pomóc im w łagodnym przejściu pomiędzy pracą za granicą a podjęciem pracy w Krośnie. Jakie działania należało by zrealizować, aby ze świetnie wyszkolonych fachowców pożytki mogło czerpać nasze miasto a nie na przykład Londyn.

W mojej opinii zaliczam to zadanie do jednych z ważniejszych dla Krosna na najbliższe lata. Uważam, że trzeba zacząć je realizować już teraz, stawiając miastu pierwsze cele a wykonując je – przechodzić do kolejnych. Inaczej przybędzie nam ponownie nowych dróg i wspaniałych obiektów budownictwa ale przy okazji pozbędziemy się kolejnych młodych krośnian.

Żeby była jasność, uważam, że obecna polityka Prezydenta Przytockiego kieruje rozwój Krosna w dobrą stronę. Powoli nasze miasto zaczyna mieć niezbędne podwaliny pod realizację powyższych założeń. Faktem jest, iż zajęcie się przez obecną ekipę tylko powyższym założeniem, spowodowało by odsunięcie na bok wszystkich inny, ważnych działań i inwestycji a przecież nie o to chodzi. Zdaję sobie sprawę, że opisane tutaj wyzwanie nie jest do rozwiązania w miesiąc a nawet rok czy dwa. Trzeba poświęcić mu sporo czasu i wysiłku ale korzyści z jego wdrożenia w życie będą wymierne dla Krosna i mieszkańców.

Być może jest tak, że krośnieński samorząd nie zauważa opisanej sytuacji. Trudno bowiem mi wyobrazić sobie sytuację, iż oto koledzy lub koleżanki naszych radnych wyjeżdżają tłumami do pracy na przysłowiowy zmywak i w związku z tym radni mają szczegółowe pojęcie o skali i przyczynach tego exodusu. To zagadnienie dotyczy przede wszystkim ludzi młodych i tylko w takim środowisku jest ono poruszane i omawiane. Dlatego sądzę, że w Radzie Miasta brakuje osób, które m.in. potrafiły by naświetlić bliżej szczegóły i zając się energiczniej tym tematem i w ogóle sprawami młodego pokolenia.

Czy jestem uprawniony do poruszania tej kwestii? Od 2001 do 2004 roku wyjeżdżałem czterokrotnie do Anglii i pracowałem w kilku restauracjach. Mam jakieś pojęcie jak wygląda praca za granicą, w szczególności jeżeli chodzi o tempo pracy i wydajność wymaganą od każdego pracownika. Ciężka harówka za pieniądze, które tam pozwalały po prostu normalnie, spokojnie i w miarę dostatnie żyć. Wróciłem do Krosna aby się uczyć ale i tak będąc już na aplikacji sędziowskiej, wyjechałem ostatni raz na kilka miesięcy. Pracując w restauracji zarabiałem pieniądze, wystarczające później na rok spokojnego życia i nauki w naszym mieście.

Słyszałem ostatnio, że Krosno ma teraz wybór pomiędzy miastem spokojnej starości a miastem prężnie rozwijającym się – z większą szansa na to pierwsze. Dziwny to wybór, ponieważ idealnym rozwiązaniem wydaje się połączenie tych dwóch niby sprzeczności. Połączenie i wyniesienie Krosna na jeszcze wyższy niż obecnie poziom miasta dla każdego, miasta przyjaznego mieszkańcom i szanującego swoich mieszkańców. I to jest właśnie to trącące nieomal banałem, najważniejsze zadanie dla przyszłych władz Krosna.

Mieszkamy w spokojnym, pięknie położonym mieście. Teraz nadszedł czas na podnoszenie poprzeczki i wykorzystanie wszystkich atutów Krosna i jego społeczności.

W.M. Kozub

www.wojciechkozub.pl

129 komentarzy
Wyraź swoją opinię
 1. WK napisał(a):

  Staramy sie jak tylko możemy. Mógłbym napisać, że Pan promuje głupote ale w sumie nie chce mi sie tego robic…:)

 2. Sherszen napisał(a):

  Tak właśnie. Jeszcze prostytucje i sodomizm. Idź się lecz człowieku.

 3. drepcz sobie dalej w miejscu napisał(a):

  to jak nie chce to nie pisz

 4. drepcz sobie dalej w miejscu napisał(a):

  do WK to jak nie chcesz to nie pisz

 5. Malina napisał(a):

  Jureczku,
  a który? ontologiczny, epistemologiczny, egzystencjalny, czy moralny?

 6. kacper napisał(a):

  To drepcze jak nie drepcze aż się poleje ti to nie pisać ale
  ( Napisałem to w twoim języku więc chyba zrozumiałeś)

 7. Malina napisał(a):

  a, zapomniałam jeszcze o geograficznym, więc który?

 8. Jerzy napisał(a):

  bury! dno moralne panie WK

 9. WK napisał(a):

  Jak lubi Pan czytac to mimo wszystko zapraszam do biblioteki a nie tutaj:)
  Spokojnej nocy życzę!:)

 10. drepcz sobie dalej w miejscu napisał(a):

  kacper jestes osobą bardzo prostacka nie potrafisz nas ludzi inteligentnych obrazic

 11. kacper napisał(a):

  Oczywiście „nie drepcze” masz absolutną rację !
  Żeby przebić waszą inteligencję potrzeba chyba z siedemnastu Kacprów. No, nawet osiemnastu:))) Wasza inteligencja – jestem o tym przekonany – przewyższa poziom IQ Dody Rabczewskiej i wynosi zdecydowanie powyżej 157 pkt. !!!!
  Tylko dlaczego przy tej inteligencji nie umiesz sklecić poprawnie prostego zdania?

 12. kacper napisał(a):

  Aha, i jeszcze jedno.
  Nie Drepcze, przyznam Ci się do małej MOJEJ CHOROBY na Twoim inteligentnym punkcie….
  Mam ksenofobię na Twojego nicka /ups/ …. Tylko nie pomyl mojej zaleciałości z homoseksualizmem….

 13. gosc napisał(a):

  heh jakie piękne banery na Wyszynskiego:) Wygladasz jak ochroniarz grupki kandydatów:)

 14. gosc napisał(a):

  Tenorowicz i reszta przedstawili dzisiaj swoj program. Goscie nagle zauwazyli to co inni widza od dawna i bedac przy wladzy starają sie rozwijac miasto i myslec o przyszlosci a nie tylko dniu dzisiejszym.

 15. SnuZ napisał(a):

  Kolejna kalka programu Przytockiego tylko zabarwiona negatywnymi emocjami.
  Trzeba sie bardziej postarać, Panowie.

 16. Malina napisał(a):

  A to ciekawe odkrycie, niby lepiej późno, niż wcale, ale jak dla mnie kapkę za późno.

 17. kolobolo napisał(a):

  A gdzie pan Tenerowicz to wyjawił? W zakrystii?

 18. Dreptak napisał(a):

  Nad wszystkim krążyła gołębica z gałązką oliwną w dziobie

 19. gosc napisał(a):

  kompletna ignorancja dla faktów, negatywna kampania osób, które są ogólnie na nie.

 20. Malina napisał(a):

  Takie dyrdymały, to każdy kandydat może opowiadać, tylko po co? Jakby powiedzieli ileż to czasu będą potrzebowali na te „wielkie zmiany”, to moglibyśmy coś ocenić. A tak nie wiem, czy jedna kadencja im wystarczy, czy będą „nieszczęśnicy musieli” przyspawać się do zdobytych funkcji na czas nieokreślony.

 21. gosc napisał(a):

  Jakie zmiany? Tenorowicz pokazuje podobnie jak Krzanowski program Przytockiego i twierdzi, że zrobi to lepiej. hehehe

 22. perfekcja napisał(a):

  perfekcyjna robota. przeciwnik od razu staje się niewiarygodny, powtarzając to samo co tutaj.

 23. gosc napisał(a):

  kolejne punkty dla pepe

 24. Malina napisał(a):

  Przecież o wielkich zmianach napisałam w cudzysłowie:) – to sarkazm.

 25. gosc napisał(a):

  ciekwa jestem ile radnych wprowadzi do samorzadu Habrat i spółka. Mam nadzieje, że ci którzy nie wejdą do RM to wyjada na zmywak do Dublina czy gdzies indziej. I zabiora ze soba pisuarow.

 26. WK napisał(a):

  http://www.wojciechkozub.pl/?p=373 zapraszam do czytania:)))

Komentuj


Przeczytaj poprzedni wpis:
Platforma Obywatelska – Kandydaci do Rady Miasta Krosna

(kliknij aby powiększyć) OKRĘG 1 Bogusław Błażejowski, Zbigniew Chudy, Tomasz Dubis, Stanisław Glazar, Dariusz Jurczak, Andrzej Koska, Piotr Lenik, Bogusław...

Zamknij