Ogrodnik radzi. Październik – czas złotej jesieni
Autor: Redakcja pon, 5 Paź 2015 10:44 | Kategorie: BLOG, NAJCIEKAWSZE, Oczar ogrody | Dyskusja : 0 komentarzy

Na stanowiskach naturalnych i w ogrodach zakwitły zimowity, zwiastując złotą jesień, a wraz z nią koniec kolejnego etapu wegetacyjnego i czas przygotowań do zimowego spoczynku. Kwitną jeszcze ostatnie rudbekie, astry i rozchodniki, asystując coraz bardziej kolorowym liściom drzew i krzewów.

jesien w ogrodzie

W ogrodach użytkowych zbliża się czas ostatniego koszenia trawnika – pamiętajmy aby nie robić tego zbyt nisko. Ścinamy pędy bylin, najlepiej tuż nad ziemią. Wykopujemy kłącza oraz bulwy kanny, mieczyków, frezji, begonii, a także karpy dalii i przygotowujemy je do zimowania. Sadzimy cebule tulipanów, byliny, róże oraz wszelkie gatunki zrzucające liście na zimę. Osłaniamy włókniną krzewy róż, ketmie, hortensje, powojniki i nne wrażliwe na mróz rośliny. Systematycznie grabimy liście, które możemy przeznaczyć na kompost lub okrywę zimową dla roślin wrażliwych na mróz. Nie zapomnijmy przed mrozami obficie podlać roślin zimozielonych, zwłaszcza po tak dotkliwej suszy jak w tym sezonie. Opróżniamy skrzynki z przekwitłymi roślinami jednorocznymi. Oczyszczamy z opadłych liści i przekwitłych roślin oczka wodne, fontanny i kaskady. Jeśli chcemy na święta mieć w domu żywe kwiaty, nadszedł czas aby część cebulek roślin wiosennych posadzić w doniczkach i przenieść je do ciepłych pomieszczeń.
W ogrodzie użytkowym wysiewamy nasiona warzyw wczesnowiosennych. Sadzimy drzewa i krzewy owocowe z nagimi korzeniami. Nadszedł też czas na zbiór ostatnich warzyw i owoców. Wrażliwe uprawy należy okryć np. włókniną, a delikatne zioła jak np. rozmaryn, wykopujemy i przenosimy do pomieszczeń.

Porad udziela:

oczarogrody.pl

Komentuj


Przeczytaj poprzedni wpis:
Potrącenie pieszej na Pl. Konstytucji

Około godziny 13.30 doszło do potrącenia pieszej obok Sądu w Krośnie. Okoliczności zdarzenia bada policja.

Zamknij