Ogrodnik radzi- Marzec w ogrodzie
Autor: Redakcja pon, 29 Lut 2016 14:39 | Kategorie: BLOG, NAJCIEKAWSZE, Oczar ogrody | Dyskusja : 0 komentarzy

Przedwiośnie w ogrodzie oznacza początek nowego, intensywnego sezonu. Jest to czas przygotowań, porządków i dopinania na ostatni guzik planów, projektów oraz zmian zagospodarowania terenów zielonych. Przedwiośnie budzi ogród z zimowego snu i pobudza do życia rośliny, dla których jest to jednak trudny czas, związany z grożącymi im przymrozkami. Kwitnące przylaszczki, krokusy, przebiśniegi i leszczyny to oznaki przedwiośnia i nadchodzącej dużymi krokami wiosny.

W ogrodach ozdobnych porządkujemy rabaty i kompozycje bylin poprzez usuwanie części najbardziej ekspansywnych roślin, odmładzamy je przez podział kęp lub przycinamy. Przycinamy nisko kępy traw ozdobnych (nie wolno robić tego jesienią!), sprawdzamy czy ekspansywne pnącza nie wplatają pędów w rynny i pod dachy – w razie potrzeby usuwamy zbyt długie gałązki, wykonujemy też cięcia sanitarne drzew i krzewów. Przy sprzyjających warunkach rozgarniamy kopczyki ziemi wokół róż, przycinamy i zasilamy róże, a odmiany pnące po przycięciu na nowo podwiązujemy. Należy sprawdzić stan podpór pod rośliny, pergoli i kratownic. Możemy też zacząć usuwać zimowe osłony z wrażliwszych odmian krzewów, nie należy jednak robić tego w pełnym słońcu, trzeba też trzymać je w pogotowiu na wypadek mocniejszych przymrozków. Nadchodzi dobry czas na sadzenie pierwszych roślin i najlepszy czas na sadzenie roślin z gruntu . Jeśli tylko aura nam pozwoli, usuwamy z trawnika suche źdźbła oraz filc i napowietrzamy go za pomocą ostrych grabi i walca z kolcami lub wertykulatorem.

ogrodnik radzi

W ogrodach użytkowych nadszedł ostatni moment na cięcia formujące drzew i krzewów owocowych, należy też prześwietlić zbyt zagęszczone krzewy. Drzewa można wapnować, zwłaszcza jeżeli zauważymy na pniach podłużne pęknięcia kory. Z drzew i krzewów, które owocowały w zeszłym sezonie usuwamy tzw. mumie, czyli zasuszone owoce. Winorośla formujemy i podwiązujemy, skracamy pędy malin. Sadzimy mocno przycięte drzewa i krzewy z nagimi korzeniami. Możemy wysiewać nasiona do upraw w inspektach, przygotowujemy warzywnik oraz zielnik, w którym należy przede wszystkim przyciąć i odmłodzić zioła wieloletnie i usunąć część zbyt ekspansywnych.

http://oczarogrody.pl

Komentuj


Przeczytaj poprzedni wpis:
Odebrano 16 praw jazdy

Policjanci ruchu drogowego podczas weekendu i wczorajszych działań „Prędkość" zatrzymali 16 prawa jazdy. Wszyscy ukarani przekroczyli prędkość o ponad 50...

Zamknij