Wywiad z Joanną Kubit dyrektor ZSP nr 4
Autor: Przemek Polanski pt, 18 Mar 2016 10:12 | Kategorie: Najważniejsze, Wywiad | Dyskusja : 0 komentarzy

W środę 9 marca w Hali Krosno odbył się I Dzień Pracodawcy w Krośnie. Organizatorem tego wydarzenia był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza. w Krośnie. Pod hasłem „Nie czekaj aż praca znajdzie Ciebie” uczniowie Naftówki oraz innych szkół mogli poznawać swój przyszły rynek pracy. W targach wzięli udział przedstawiciele największych firm branży naftowo-gazowniczej, PGNiG, Exalo Drilling, PGNiG Technologie, Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń, KGHM, ZPRE „JEDLICZE” oraz przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie – Oddział Krosno oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Zaprezentowały się także uczelnie: AGH, WSPiA z Rzeszowa oraz PWSZ Krosno. Specjalne stanowisko przygotowała także ZSP nr 4. Patronatem wydarzenie objął Prezydent Miasta Krosna i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego SITPNiG.

Z mgr Joanną Kubit dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 rozmawia Przemek Polański

Skąd pomysł na realizację tego typu przedsięwzięcia?

Naftówka to w zasadzie jedyna szkoła w Polsce, która kształci w kierunku branży naftowo- gazowniczej, więc obowiązkiem dyrektora jest zbudować wokół placówki tzw. otoczenie zawodowe, czyli przede wszystkim są to przedsiębiorcy. Miałam dobrą pomoc w osobie Pana Artura Janasa pracownika firmy Exalo Driling. która ma swoją bazę na terenie Krosna. Udało nam się zaprosić najbardziej znaczących w Polsce przedsiębiorców z branży naftowo- gazowniczej

Jak udało się pozyskać przedsiębiorców do projektu?

O kilku lat szkoła w branży jest solidnie identyfikowana, głownie ze względu na zaangażowanie nauczycieli placówki. Musimy pracować w oparciu o pewne rozwiązania, jakie występują i będą się pojawiać w przyszłości w potencjalnych miejscach pracy naszych absolwentów, ponieważ branża bardzo prężnie się rozwija. Marzy nam się aby nasza szkoła stosowała takie metody jakie realizują Niemcy czy Szwajcarzy. Mam na myśli kształcenie dualne, czyli za teoretyczną część kształcenia odpowiada szkoła a za praktyczną pracodawca, który wiele może nauczyć uczących się.

Co takiego dają uczniom tego typu wydarzenia jak Dzień Pracodawcy?

Umowa o prace jest efektem końcowym ale zanim absolwent stanie się pożądanym podmiotem na rynku pracy musi być przygotowany. Na Targach uczniowie mogli zadać tysiące pytań i uzyskać na nie odpowiedzi. Mogli zobaczyć, że w przyszłości ich pracodawcami będą duże, polskie firmy tj. PGNiG, KGHM Polska Miedź czy też Exalo Driling. Na targach były też firmy wiertnicze mniejsze ale bardzo znaczące m. in Metal Naft. Zapoznali się też z faktem, że mogą liczyć na wsparcie merytoryczne dwóch ważnych urzędów czyli Okręgowego Urzędu Górniczego w Krośnie i Wyższego Urzędu w Katowicach. Na wsparcie mogą też liczyć ze strony Instytutu Nafty i Gazu czy też Akademii Górniczo-Hutniczej.

Na spotkaniu dała się zaobserwować spora frekwencja. Czy w przyszłości ZSP nr 4 będzie organizował tego typu wydarzenia?

Bardzo chcemy aby była to impreza cykliczna aby można ją było organizować każdego roku. Słuchamy tego co mówią uczniowie, którzy byli bardzo zadowoleni i wiele się dowiedzieli. Przedstawiciele firm, obecni na wydarzeniu mieli bezpośredni kontakt z naszymi wychowankami i dzięki temu wszyscy mogli się przekonać jak dana placówka funkcjonuje, jakie są perspektywy rozwoju. Wiele firm działa na rynku międzynarodowym i w tym przypadku znajomość języka angielskiego nie podlega dyskusji. Powiem szczerze, nasi uczniowie do końca nie wierzyli, że na spotkanie uda się zaprosić gigantów całej branży górniczej, gazowniczej i naftowej, których obecność bardzo ich podbudowała. Udało się nam tak logistycznie przeprowadzić całość, że uczniowie uczestnicząc w Dniu Pracodawcy, nie tracili jednocześnie na ilości godzin lekcyjnych.

Jaki odsetek uczniów kończących szkołę w Krośnie znajdują potem pracę w zawodzie?

I tu musimy powiedzieć, że absolwenci naftówki nie są osobami bezrobotnymi, ponieważ spectrum zatrudnienia w tej branży jest ogromne. W rejestrze firm wiertniczych jest obecnie 162 zakłady pracy a nasza placówka wypuszcza 30 absolwentów rocznie, więc oni zawsze znajdą pracę w zawodzie. Mówimy oczywiście nie tylko o ropie i gazie ale o m. in. eksploatacji wód termalnych, o budownictwie, nawet jeżeli trzeba metro wybudować, to niezbędny jest wiertnik. Wszędzie tam są potrzebni wiertnicy i to jest właśnie siła kształcenia zawodowego w takim nietypowym zawodzie.

Foto:Artur Janas

Komentuj


Przeczytaj poprzedni wpis:
21 – 22 marca IV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

W dniach 21 – 22 marca 2016r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik”...

Zamknij