Co dalej szósta klaso?
Autor: Redakcja czw, 20 Kwi 2017 10:59 | Kategorie: NAJCIEKAWSZE, Wydarzenia | Dyskusja : 0 komentarzy

Reforma edukacji wygasza gimnazja. Tegoroczni uczniowie klas szóstych szkół podstawowych w czerwcu otrzymają świadectwo promocyjne do klasy siódmej, a nie jak ich starsi koledzy świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Obecni gimnazjaliści jeszcze przez dwa lata uczyć się będą w klasach dotychczasowych gimnazjów, które będą w większości funkcjonować w szkołach podstawowych.

Obecni szóstoklasiści mogą od września kontynuować naukę w klasie siódmej w tej samej szkole podstawowej i oddziale, mają też inne możliwości. Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 art. 139) w dwóch krośnieńskich szkołach podstawowych, do których zostały włączone gimnazja powstają oddziały dwujęzyczne (Szkoła Podstawowa Nr 10 i Szkoła Podstawowa Nr 15), które swoją ofertę językową będą kierować do klas szóstych. W przyszłości poszerzą ją również dla klas młodszych. W Szkole Podstawowej Nr 14 prowadzony jest nabór do oddziałów sportowych w zakresie piłki nożnej, strzelectwa sportowego i koszykówki dziewcząt.

W tym roku rekrutacja do podstawówek dotyczyć będzie nie tylko pierwszoklasistów. Nową szkołę wybierać będą też szóstoklasiści, którzy zamiast do gimnazjum będą ubiegać się o miejsce w klasie siódmej innej niż ich dotychczasowy oddział.

Krośnieńskie szkoły podstawowe zachęcają do skorzystania z oferty wszystkich chętnych szóstoklasistów niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

Zapisy do szkół dwujęzycznych i oddziałów sportowych rozpoczynają się już w poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. i potrwają do 5 maja 2017 r.

Kształcenie dwujęzyczne w Krośnie prowadzone jest z powodzeniem od 2012 roku. Wygaszanie gimnazjów spowodowało, że nie będzie już naboru do Gimnazjum Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Krośnie działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Klasy tego gimnazjum będą funkcjonowały do wygaszenia, zgodnie z wnioskiem Rady Szkoły i Rady Pedagogicznej obecnego Zespołu, w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, które w swojej ofercie ma oddziały dwujęzyczne.
W Szkole Podstawowej Nr 10 tworzony jest oddział z wiodącym językiem niemieckim, natomiast w Szkole Podstawowej Nr 15 z językiem angielskim. Dodatkowo w każdej ze szkół oferowany będzie drugi język obcy: angielski, francuski lub niemiecki, a dla chętnych także rosyjski.
„Będziemy pionierami, bo do tej pory nie było dwujęzycznych podstawówek – mówią dyrektorzy. Nasze gimnazja w wyniku reformy edukacji od września połączą się ze szkołą podstawową. Współpracujemy z dyrekcją I LO, które w przyszłości prawdopodobnie będzie w dużej mierze przyjmowało naszych absolwentów do klas dwujęzycznych na poziomie licealnym. Oprócz nas żadna z okolicznych szkół podstawowych nie planuje, jak na razie kształcenia dwujęzycznego”– dodają. Kadra pedagogiczna, która posiada wykształcenie nie tylko w zakresie danego języka, ale i przygotowanie do nauczania przedmiotów w językach obcych, zorganizuje dla szóstoklasistów klasy językowe, a także innowacyjne programy z minimum dwóch przedmiotów prowadzonych częściowo w języku obcym .
Do przyjęcia siódmoklasistów szkoły podstawowe są przygotowane. Jedyne, czego się obawiają, to to, czy ich oferta dotrze do odpowiedniej liczby chętnych i czy rodzice zdecydują się zabrać dziecko ze szkoły, w której spędziło sześć lat i może zostać jeszcze przez dwa kolejne. Ale, jak wskazują doświadczenia gimnazjów, dzieci w klasach dwujęzycznych bardzo szybko zaczynają rozumieć i czuć język obcy – nawet ten wprowadzany od podstaw. W ciągu dwóch lat edukacji uzyskają dużo większy stopień swobody w posługiwaniu się nim niż uczestnicy „tradycyjnych” lekcji i kursów językowych. Dzieje się tak dlatego, że współcześnie język obcy jest używany do codziennych kontaktów i staje się naturalnym językiem komunikacji.

„Dobra znajomość języka szeroko otwiera drogę do zdobycia atrakcyjnej pracy. Dlatego krośnieńskie placówki wprowadzają kolejne elementy podnoszące poziom znajomości języków wśród dzieci i młodzieży. Tworzymy takie klasy i stwarzamy młodzieży jak najlepsze warunki do nauki języków, aby otwierać im okno na świat” – mówi Zastępca Prezydenta Bronisław Baran. „Dobra znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest niezbędna do komunikowania się nie tylko w Europie”.
W przypadku oddziałów dwujęzycznych o przyjęciu decyduje test kompetencji językowych. Dodatkowo punkty przyznaje się za świadectwo ukończenia klasy szóstej z wyróżnieniem.
Rekrutacja prowadzona jest w formie tradycyjnej na wniosek rodziców kandydata. Formularze wniosków dostępne są w sekretariatach szkół prowadzących rekrutację oraz można je pobrać ze strony internetowej danej szkoły lub ze strony Naboru https://nabor.pcss.pl/krosno/.

Terminarz i zasady rekrutacji do klas VII dwujęzycznych w Krośnie SZUKAJ TUTAJ

Więcej informacji na stronach internetowych szkół prowadzących rekrutację do oddziałów dwujęzycznych i sportowych oraz w szkołach w godzinach od 8.00 do 15.00.

1)Szkoła Podstawowa Nr 10 w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 w Krośnie, ul. ul. J. i S. Magurów 1, 38-400 Krosno, tel. 134321450, www.mzsnr1-krosno
2)Szkoła Podstawowa Nr 15 w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 w Krośnie, ul. Kisielewskiego 18, 38-400 Krosno, tel. 134324949, www.sp15krosno.pl
3)Szkoła Podstawowa Nr 14 w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie, ul. Wojska Polskiego 45, 38-400 Krosno, tel. 134743940, www.mzszoi.eu

Opracowanie:
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna

Komentuj


Przeczytaj poprzedni wpis:
Cerkwie i ikony łemkowszczyzny

W czwartek 20 kwietnia w sali konferencyjnej Centrum Dziedzictwa Szkła odbędzie się spotkanie z Jarosławem Giemzą autorem książki "Cerkwie i...

Zamknij