Krosno – Wehikuł Czasu
Autor: Redakcja sob, 24 Lis 2012 16:06 | Kategorie: | Dyskusja : % - komentarzy

Krosno – Wehikuł czasu to nic innego jak narzędzie dzięki któremu przeniesiecie się w czasie, będziecie mogli porównać dzisiejsze Krosno do tego sprzed kilkudziesięciu a nawet stu kilku lat wstecz.

Zapewne nie tylko mnie fascynują stare fotografię i na pewno wiele razy przechodziliście gdzieś mając w pamięci stare widokówki Krosna. Gdzie stał fotograf w momencie robienia zdjęcia? Gdzie dokładnie stały budynki, drzewa i ludzie, których utrwalono na wieczność w starych fotogramach? To pytania, które za każdym razem pojawiały się w momencie oglądania widokówek i zdjęć. Przykładem może być Synagoga. Gdzie dokładnie stała? Okazuje się, że jej część stoi dalej, a Wy zapewne byliście niejednokrotnie w jej wnętrzu nawet o tym nie wiedząc.

 

Trzeba też powiedzieć, że nie było to proste zadanie ponieważ wiele miejsc już nie ma. Ktoś kiedyś robił zdjęcie z kładki nad rzeką która już tam nie płynie bądź teren został zniwelowany lub postawiono tam budynek. Największą trudność napotkałem jednak w bardzo prozaicznym wydawało by się temacie jakim jest sam aparat fotograficzny a właściwie jego optyka. Niegdyś fotograficy używali przeróżnych obiektywów, które niejednokrotnie posiadały swoje wady, obawiające się dziwnymi nie symetrycznymi zakrzywieniami lub był to wynik przenoszenia negatywów na pozytyw a potem na druk. Niemniej jednak starałem się stanąć w tym samym miejscu co fotograf kiedyś i muszę przyznać, że samo uczucie robienia zdjęć w tym samym miejscu ale ponad sto lat później jest doznaniem wyjątkowo ciekawym. Wiązało się to z odwiedzaniem jednego miejsca przez kilka kolejnych dni, ponieważ  ciągle coś nie pasowało, a dopiero na ekranie komputera można było to zweryfikować. Tak, czy inaczej, zadanie którego się podjąłem można skwitować w dwóch słowach – Było warto.

W tym miejscu zwracam się do Was z prośbą. Jeżeli posiadacie jakieś stare zdjęcia Krosna lub jego okolic wyślijcie ich kopie na adres redakcja@neon.info.pl, a my postaramy się wykonać ich kopie w rzeczywistości i opublikujemy je w naszym „Wehikule”. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się przybliżyć bardziej historię Krosna i jego okolic.

Wehikuł czasu dostępny jest na pasku menu strony głównej po najechaniu na niego rozwiną się poszczególne fotografie. Po załadowaniu podstrony ze zdjęciem należy kliknąć w fotografię aby przenieść się w inne czasy i zobaczyć co się zmieniło.

Na razie prezentujemy kilka fotografii, które z czasem uzupełniać będziemy o kolejne. Zapraszam do komentowania, może ktoś ma jakieś wspomnienia z danym miejscem, pamięta jakieś detale. Proszę również o udostępnianie na Facebooku i Google +.

Aby skorzystać z Wehikułu Czasu wybierz na pasku menu (czarny pasek pod logiem NEON)  Krosno – Wehikuł Czasu. Po najechaniu rozwiną się dostępne wizualizacje.

Miłej zabawy

Łukasz Zajdel 

 

Krosno 1901 r. – Widok od strony Wisłoka

Krosno – Podcienia poczatek lat 20 XX wieku

Krosno – Budynek Towarzystwa Zaliczkowego i Kasyna. Początek XX wieku

Krosno 1904 r. – C.K. Seminarium Nauczycielskie

Krosno ok 1900 r. – Wieża Farna

Krosno – Widok z wałów obok Parku Jordana

Krosno – Widok na Kościół Franciszkanów od strony obecnej „Targowicy”

Krosno – Synagoga. Widok na starówkę od strony stadionu na ul.Legionów

Krosno – Dworzec Kolejowy

Krosno 1942 r. – Skwer pomiędzy Lwowską a Wojska Polskiego

Krosno 1902 – Kamienice w Rynku, pierzeja wschodnia

Projekt zrealizowany we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krośnie i Panem Zbigniewem Więckiem, kolekcjonerem oraz autorem wielu publikacji poświęconych starym widokówkom Krosna i okolic. 

 

% Komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. maciek napisał(a):

    Super pomysł DUŻE BRAWA!!! czekamy na więcej

Komentuj